Poznaj najlepsze firmy w branży z ontia.pl

Kto powinien sporządzić kartę charakterystki danej substancji?

Nikola Zawadzka 2019-10-21 0 komentarzy
Kto powinien sporządzić kartę charakterystki danej substancji?

Aby zabezpieczyć osoby mające kontakt z substancją chemiczną, koniecznym jest jej rzetelne scharakteryzowanie. Dokument, który obejmuje wszystkie informacje na temat substancji to karta charakterystyki, która jednak nie może zostać wykonana przez osobę przypadkową. Osoba sporządzająca kartę musi bowiem posiadać stosowne uprawnienia, wiedzę i kompetencje, aby móc zrealizować opis chemicznej substancji maksymalnie rzetelnie. Tylko wtedy można mieć pewność, że osoby mające kontakt z daną substancją będą odpowiednio chronione.

W karcie tej powinny znaleźć się następujące informacje:

  • rodzaj opisywanej substancji chemicznej - najlepiej jej nazwa oraz kompleksowy skład,
  • potencjalne zagrożenia, jakie niesie kontakt z tą substancją,
  • sposoby postępowania z produktem oraz ewentualne środki ostrożności, jakie należy podjąć,
  • sposoby radzenia sobie, gdy dojdzie do sytuacji zagrożenia.

Wszystkie te elementy, zawarte w karcie charakterystyki substancji chemicznej, pozwalają na szybką reakcję i uniknięcie poważnych konsekwencji wynikających z błędnego postępowania z nią. 

Więcej informacji na temat karty charakterystyki, jej zawartości oraz sposobu wykonywania i kompetencji osoby, która może ją wykonać znajduje się na stronie internetowej dostępnej pod adresem: properfekt-msds.pl. Warto zajrzeć tam, aby poznać szczegóły procedury realizacji wspomnianej karty i wymaganej jej zawartości. To informacje newralgiczne z punktu widzenia bezpieczeństwa, dlatego nie można bagatelizować istoty karty charakterystyki produktu czy substancji chemicznej. 

Podobał Ci się artykuł? Zostaw komentarz!